Wydawanie zaświadczenia na krajowe przewozy drogowe na potrzeby własne osób lub rzeczy
Przewozy drogowe na potrzeby własne mogą być wykonywane po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego działalności gospodarczej.
Zaświadczenie wydawane jest na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1539 z pózn. zm.) - wysokość opłat zgodna z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 1220).
Niezarobkowy przewóz drogowy - przewóz na potrzeby własne - każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:
- pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
- przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
- w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
- nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych;
Zaświadczenie i wypisy z zaświadczeń na przewozy drogowe na potrzeby własne wydaje starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa określonej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), a w przypadku przedsiębiorców będących osobami fizycznymi - adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej określonego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
WYMAGANE DOKUMENTY
- Wniosek o wydanie zaświdczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne w transporcie krajowym (druk dostępny w urzędzie lub do pobrania poniżej).
- Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających warunki, o których mowa w art. 39a ust. 1 pkt 1-4 u.t.d. (druk dostępny w urzędzie lub do pobrania poniżej).
- Wykaz pojazdów samochodowych zawierający: markę, typ, rodzaj/przeznaczenie, numer rejestracyjny, numer VIN, wskazanie rodzaju tytułu prawnego do dysponowania pojazdem (druk do pobrania poniżej).
- W przypadku zgłoszenia pojazdu najmowanego z zagranicznym numerem rejestracyjnym, umowę najmu o której mowa w art. 11d ust. 2 u.t.d.
- Dowód uiszczenia opłaty za wydanie zaświdczenia.
OPŁATY
Zaświdczenie jest wydawane bezterminowo.
Za wydanie zaświadczenia - 500 zł
za każdy zgłoszony pojazd = wypis - 100 zł
Opłatę należy uiścić na konto Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim
Nr konta: 78 8431 0008 0013 1632 2001 0001 tytułem: wydanie zaświadczenia na potrzeby własne.
Opłata skarbowa:
17 zł za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.
Opłatę należy uiścić na konto: Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Wydz. Finansowy – nr konta bankowego: 80 1020 2212 0000 5102 0461 1572
GDZIE I KIEDY
Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim
Referat Transportu Drogowego i Publicznego
al. Powstańców Wielkopolskich 16
parter, pokój 108, tel. 62 737 84 36, 62 737 84 77
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek - Piątek 8.00 - 15.00
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Niezwłocznie, po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami, nie później niż w terminie siedmiu dni.
TRYB ODWOŁAWCZY
Od postanowienia odmawiającego wydania zaświadczenia przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia za pośrednictwem Starosty Ostrowskiego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
DODATKOWE INFORMACJE
Wszelkie zmiany danych przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić organowi wydającemu zaświadczenie w ciągu 28 dni od dnia ich powstania. W przypadku gdy zmiany obejmują dane zawarte w zaświdczeniu przedsiębiorca jest obowiązany wystapić z wnioskiem o zmianę zaświdczenia.
Uwaga:
Przedsiębiorca ma możliwość zgłoszenia do wniosku pojazdu zarejstrowanego na terytorium RP oraz pojazdu zarejstrowanego lub dopuszczonego do ruchu zgodnie z prawem innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
W przypadku zgłoszenia pojazdu z zagranicznym numerem rejestracyjnym - możliwe jest zgłoszenie go nie dłużej niż na 2 kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r.,
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.