Gleboznawcza klasyfikacja gruntów
Gleboznawcza klasyfikacja gruntów
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1752 ze zm.),
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 września 2012 roku w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 2012 r., poz. 1246),
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 roku
w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2024 r., poz. 219), - Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2024r. poz. 530),
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego
(Dz. U. z 2024r., poz. 572), - Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2023 r., poz.2111).
Sposób załatwienia sprawy:
1) Przyjęcie wniosku właściciela nieruchomości o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów z uzasadnieniem zmiany. Na wnioskodawcy spoczywa obowiązek wykazania,
że wnioskowana zmiana gleboznawczej klasyfikacji gruntów jest zasadna.
W przypadku gdy wniosek dotyczy usunięcia użytku Ls (las) to należy dołączyć decyzję zezwalającą na zmianę użytku leśnego na rolny wydaną w trybie art. 13 ustawy z dnia 28 września 1991 roku
o lasach.
W przypadku gdy wniosek dotyczy wprowadzenia użytku Ls (las) do wniosku należy dołączyć odpis aktualnego planu urządzenia lasu lub uproszczonego planu urządzenia lasu, w którym powierzchnia gruntu objętego postępowaniem wpisana została jako grunt leśny lub opinię organu odpowiedzialnego za nadzór nad gospodarką leśną potwierdzającą, że przedmiotowy grunt stanowi las w rozumieniu ustawy o lasach, w sytuacji gdy brak jest aktualnie obowiązującego planu urządzenia lasu lub decyzji o inwentaryzacji stanu lasu.
2) Weryfikacja złożonego wniosku pod względem formalnym.
3) Zawiadomienie właściciela o wszczęciu postępowania administracyjnego lub w uzasadnionych przypadkach postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.
4) Zebranie materiału dowodowego (m. in: przeprowadzenie oględzin nieruchomości).
5) Powołanie klasyfikatora gruntów. Klasyfikatora gruntów wyłania starosta z zachowaniem konkurencyjności: występuje do co najmniej 3 klasyfikatorów o przesłanie propozycji cenowych. Wybierana jest najkorzystniejsza oferta wykonania operatu gleboznawczej klasyfikacji gruntów dla wskazanej nieruchomości.
6) Poinformowanie wnioskodawcy o kosztach przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Na podstawie art. 262 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego wnioskodawca zostaje zobowiązany do wpłacenia zaliczki w wysokości 90% kosztów wykonania prac klasyfikacyjnych przez klasyfikatora, na wskazane konto Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
7) Po odnotowaniu wpłaty na wskazanym koncie, na podstawie upoważnienia Starosty, klasyfikator wykonuje czynności klasyfikacyjne w terenie oraz opracowuje projekt ustalenia klasyfikacji, który musi zostać przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
8) Po przyjęciu do zasobu, operat zostaje przekazany do Referatu Geodezji, Kartografii
i Katastru celem dalszego prowadzenia postępowania.
9) Zawiadomienie stron o możliwości zapoznania się z dokumentami i zgłaszania ewentualnych uwag do projektu ustalenia klasyfikacji w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
10) Wydanie decyzji - orzekającej zmianę lub odmowę zmiany, na przedmiotowym obszarze klasyfikacji gleboznawczej gruntów.
11) Wnioskodawca zostanie zobowiązany do wpłacenia pozostałych 10% kosztów wykonania prac klasyfikacyjnych przez klasyfikatora, na wskazane konto Starostwa Powiatowego
w Ostrowie Wielkopolskim.
Tryb odwoławczy:
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na wydane w toku postępowania postanowienia,
w terminie 7 dni od daty ich doręczenia do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Poznaniu za pośrednictwem Starosty Ostrowskiego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia odwołania od decyzji, w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego
i Kartograficznego w Poznaniu za pośrednictwem Starosty Ostrowskiego.
Wymagania jakie winien spełniać klasyfikator gruntów:
- Ukończenie kursu lub studiów podyplomowych o tematyce gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
- Wykonanie w okresie ostatnich 2 lat co najmniej 3 projektów ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów zakończonych pozytywną decyzją (referencje).
Wymagane dokumenty:
- Wniosek właściciela nieruchomości z uzasadnieniem podstawy zmiany gleboznawczej klasyfikacji gruntu. (do pobrania poniżej)
- Potwierdzenie wpłaty opłaty skarbowej z tytułu wydania decyzji.
Miejsce złożenia wniosku:
- wnioski w formie papierowej lub za pośrednictwem operatora pocztowego:
Wydział Geodezji Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim,
Al. Powstańców Wielkopolskich 16, 63-400 Ostrów Wielkopolski
- w formie elektronicznej (opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym) za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej na platformie
e-PUAP
Termin załatwienia sprawy:
Zgodnie z art. 35 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego
Opłaty:
Za wydanie decyzji administracyjnej wnioskodawca uiszcza opłatę skarbową w wysokości 10 zł.
na konto bankowe Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, numer rachunku 80 1020 2212 0000 5102 0461 1572 (wpisując w tytule: wydanie decyzji o ustaleniu klasyfikacji gruntów).
Wnioskodawca ponosi koszt wykonania: analizy materiałów zasobu, czynności klasyfikacyjnych
w terenie oraz sporządzenia projektu ustalenia klasyfikacji, przez klasyfikatora upoważnionego przez Starostę Ostrowskiego.
Kontakt:
Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, Wydział Geodezji
Al. Powstańców Wielkopolskich 16, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Pok. 216, 215
Telefon: 62 7378437, 62 7378452