Zwrot prawa jazdy zatrzymanego na okres nieprzekraczający roku
Zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej. Jeżeli od dnia zatrzymania prawa jazdy upłynął okres przekraczający rok, warunkiem zwrotu prawa jazdy jest uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji. Aby poddać się kontrolnemu egzaminowi należy uzyskać profil kandydata na kierowcę.
Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy.
2. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
3. Odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami, kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii- jeżeli osoba była skierowana na takie badania i kurs oraz nie przedłożyła ich w wymaganym terminie.
Do wglądu:
1. Dokument tożsamości.
Miejsce złożenia dokumentów:
Starostwo Powiatowe
Referat Wydawania uprawnień dla kierowców parter sala 128
Al. Powstańców Wielkopolskich 16
63-400 Ostrów Wielkopolski
Godziny obsługi interesantów:
Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek- Piątek: 8:00 - 15:00
Telefon kontaktowy (62) 73 78 441, 73 78 401 fax. 73 78 401
Termin i sposób załatwienia:
Na podstawie złożonych dokumentów organ wydający prawo jazdy, w terminie nieprzekraczającym 2 dni robocze, generuje w systemie teleinformatycznym unikalny profil kandydata na kierowcę.
Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku egzaminu państwowego prawo jazdy zatrzymane w depozycje jest zwracane niezwłocznie.
Uwaga: jeżeli dane na zatrzymanym dokumencie prawa jazdy są niezgodne ze stanem faktycznym, należy uzyskać nowe prawo jazdy z właściwymi danymi.
W takim przypadku wymagane są dodatkowo:
- Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny - w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.
Opłaty:
Koszt wydania prawa jazdy (jeżeli dotyczy): 100,00 zł
Opłatę można uiścić:
1. W kasie urzędu.
2. Przelewem na numer rachunku bankowego urzędu: 78843100080013163220010001. W tytule przelewu należy podać imię, nazwisko i adres oraz wskazać czego opłata dotyczy (opłata za zwrot zatrzymanego prawa jazdy oraz opłata ewidencyjna). Dowód uiszczenia opłaty za dokonanie wpłaty lub przelewu bankowego, należy dostarczyć do Referatu Wydawania Uprawnień dla Kierowców sala 128.Niedostarczenie dowodu wpłaty uniemożliwia wysłanie zamówienia na produkcję prawa jazdy przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.
3. Kartą płatniczą bezpośrednio przy załatwieniu sprawy.
4. Za pośrednictwem portalu InfoCar znajdującego się na stronie internetowej: www.info-car.pl
Dostępne druki (druk dwustronny): obywatel.gov.pl